Tatry opäť plačú: Víkendový vietor skosil 8500 stromov

06.03.2017 Poprad

Vysoké Tatry 6. marca (TASR) - Po víkendovom vetre (4.-5.3.) ostalo v Tatranskom národnom parku (TANAP) na území v správe Štátnych lesov TANAP-u ležať ďalších približne 6400 metrov kubických (m3) dreva, čo je viac ako 8500 stromov. Škody sú vyčíslené zhruba na 5800 eur.

"Poškodené boli najmä lesné porasty v ochranných obvodoch Podspády a Tatranská Javorina, kde vietor podľa prvotných odhadov polámal alebo vyvrátil celkovo 6000 m3 dreva," uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Pavol Fabian. Najviac zasiahnuté bolo ústie Javorovej a Širokej doliny, kde popadané stromy odrezali cestu k obom horárňam. Zatiaľ čo v Tatranskej Javorine náporom silného vetra podľahlo okolo 2000 m3 dreva, ochranný obvod Podspády odhadol objem kalamity na 4000 m3. Zvyšných 400 m3 predstavujú škody, ktoré nahlásili z ochranných obvodov Oravice a Habovka.

Silný vietor vyvrátil stromy v blízkosti horárne v Tatranskej Javorine, 5. marca 2017.

Ďalšie škody na majetku štátu v správe Štátnych lesov TANAP-u spôsobil vietor na účelových zariadeniach, poškodené boli nielen turistické smerovníky, pútače, ale aj oplotenie. Zničená bola aj terénna stanica v Bobrovci a snehová jama v Tatranskej Javorine.

"Pracovníci sú oddnes rána v teréne a snažia sa sprístupniť všetky úseky stromami zatarasených lesných ciest. Obozretní by mali byť aj návštevníci, ktorí musia počítať s tým, že za takéhoto počasia sa môžu na turistických chodníkoch nachádzať aj vetrom vyvrátené stromy či konáre," uviedla koordinátorka pre vonkajšiu komunikáciu Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová.

Vietor v Tatranskom a Pieninskom národnom parku vyčíňal aj 24. februára. Jeho náporom vtedy neodolalo takmer 2000 živých stromov, čo predstavuje 1335 m3 dreva. Škody na účelových zariadeniach a budovách vtedy odhadli na 3000 eur.

V niektorých okresoch východného Slovenska hrozí povodeň


Na niektorých miestach východného Slovenska hrozia povodne z topiaceho sa snehu a trvalého dažďa. V okresoch Bardejov, Humenné a Sobrance platí výstraha prvého stupňa. O stupeň vyššia je v okresoch Trebišov a Michalovce.

Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.
 

Vyberte región