Anna Kalmanová sníma dreveným fotoaparátom najčastejšie prírodu

13.03.2017 Vranov nad Topľou

Vechec 13. marca (TASR) - Anna Kalmanová z obce Vechec vo Vranovskom okrese používa pri fotografovaní drevený fotoaparát, ktorý si sama navrhla. Ako uviedla fotografka, v súčasnosti pôsobiaca ako grafická dizajnérka, nie je na ňom žiaden objektív, SD karta, batérie, čiže nič sa nedokáže vybiť. Jedinou nevýhodou je, že fotografie nevidíme hneď, pretože sa fotografuje na film.

Myšlienka vzniku dreveného fotoaparátu sa u nej zrodila vlani. "Je to moja diplomová práca. Rozmýšľali sme, ako posunúť mňa a fotografiu ďalej, tak sme sa inšpirovali staršími umelcami, ktorí ešte len objavovali fotografiu, teda Cameru obscuru," vysvetlila s tým, že analógový fotoaparát robí lepšie snímky ako digitálny. "Vidieť to najmä v ohniskovej vzdialenosti, v črtách, obrysoch a má to väčšie čaro ako digitálna fotografia," doplnila.

Tieto fotoaparáty sa podľa Kalmanovej môžu vyrábať z rôzneho materiálu. Ona si zvolila drevo, ktoré zadrží svetlo, vodu a je vhodné aj po elastickej stránke. "Návrh je môj, pri jeho zhotovení mi pomáhal stolár Peter Sciranka z Vechca," uzavrela.

K fotografovaniu sa dostala na strednej škole, venuje sa mu približne osem rokov. Rada skúša nové technológie. Jej záľubou sú portréty. Dreveným fotoaparátom najčastejšie fotografuje prírodu.
 

Vyberte región