Peru sužujú ničivé povodne, katastrofa zasiahla 50.000 ľudí

14.03.2017 Celý región

Lima 14. marca (TASR) - Povodne v juhoamerickom štáte Peru, ktoré sú dôsledkom intenzívnych zrážok, zničili už asi 12.000 obytných domov. Prírodnú katastrofu pocítilo na vlastnej koži doteraz okolo 50.000 ľudí, informoval v pondelok peruánsky premiér Fernando Zavala.

Práve z jeho iniciatívy sa uskutočnilo stretnutie zainteresovaných na celoštátnej úrovni. Vyplýva z neho, že situácia v krajine bude kritická ešte najmenej dva týždne, pretože najvyššie stupne varovania pred povodňami sú v platnosti na desiatich riečnych tokoch. Navyše meteorológovia varujú pred pokračovaním zrážok na severe Peru i v jeho zalesnených oblastiach.

Pod vodou sú v zasiahnutých oblastiach nielen domy, ale aj cesty a na niektorých miestach i orná pôda. Päť percent ciest je poškodených v dôsledku zosuvov pôdy.

V meste Piura, ktoré patrí medzi najvážnejšie zasiahnuté lokality, sa dnes uskutoční mimoriadne zasadanie peruánskej vlády, uviedol premiér s tým, že členovia kabinetu na ňom vyhodnotia reakcie samospráv na krízovú situáciu a prijmú opatrenia na obnovu postihnutých oblastí.
 

Vyberte región