Washington 30. januára (TASR) - Americký prezident Donald Trump vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bielom dome potvrdil, že stredajšiu zrážku komerčného lietadla s vrtuľníkom americkej armády vo Washingtone nikto neprežil. Vyhlásil, že príčinu nehody budú miestne úrady vyšetrovať, no podľa neho súvisí s programom diverzity, rovnosti a inklúzie (tzv. DEI). TASR o tom informuje na základe správ agentúry AFP a denníka The Guardian.
Na úvod tlačovej konferencie požiadal Trump prítomných o minútu ticha "za obete a ich rodiny". Následne potvrdil domnienku vyšetrovateľov a vyhlásil, že leteckú nehodu nikto neprežil. Označil ju "za tragédiu strašných rozmerov".
Podľa Trumpa má jeho administratíva "veľmi silné názory a predstavy" o príčine. "Máme niekoľko veľmi dobrých nápadov... zistíme, ako došlo k tejto katastrofe, a zabezpečíme, aby sa nič podobné už nikdy nezopakovalo," pokračoval.
Trump obvinil zo zodpovednosti za nehodu vlády Baracka Obamu a Joea Bidena a predovšetkým ich podporu programov DEI. Podľa neho sa viac sústredili na pomoc menšinám v Spojených štátoch, než na preverenie ich kompetencií.
"Bezpečnosť je pre mňa na prvom mieste. Obama, Biden a demokrati dali na prvé miesto politiku," povedal. Poukázal aj na spôsob, akým vojenský vrtuľník letel. Podľa neho mal "neuveriteľne zlú" trajektóriu a piloti lietadla tak nemali čas adekvátne reagovať a vyhnúť sa zrážke. Zoznam mien obetí zverejnia americké úrady podľa Trumpa už čoskoro.
V stredu večer krátko pred 21.00 h miestneho času (vo štvrtok 3.00 h SEČ) sa nad Washingtonom zrazilo lietadlo Bombardier CRJ700 spoločnosti PSA Airlines so 60 pasažiermi a štyrmi členmi posádky s vrtuľníkom Sikorsky H-60 Black Hawk s troma osobami. Oba stroje sa zrútili do rieky Potomac.
Lietadlom podľa médií cestovalo aj niekoľko amerických krasokorčuliarov s trénermi, ktorými boli bývalí ruskí reprezentanti a majstri sveta z roku 1994 Jevgenija Šiškovová a Vadim Naumov, tiež Inna Voľanská, ktorá súťažila ešte za Sovietsky zväz. Všetci traja po ukončení kariéry pôsobili v USA ako tréneri.
Zrážku lietadla s vrtuľníkom vo Washingtone podľa úradov nikto neprežil
Stredajšiu zrážku komerčného lietadla s vrtuľníkom americkej armády vo Washingtone pravdepodobne nikto neprežil. Z rieky Potomac, kam sa oba stroje po zrážke zrútili, záchranári doteraz vytiahli 28 tiel. Na tlačovej konferencii na letisku Ronalda Reagana v metropole USA to vo štvrtok uviedol šéf tamojšieho hasičského zboru John Donnelly. TASR o tom informuje s odvolaním sa agentúru AFP a televíziu Sky News.
"V tejto chvíli nepredpokladáme, že by niekto prežil," uviedol Donnelly. Dodal, že záchranári sa už nesústreďujú na pátranie po preživších, ale na nájdenie tiel obetí.
Ďalej povedal, že 27 tiel sa podarilo nájsť vo vraku lietadla, jedno v helikoptére.
Americký minister dopravy Sean Duffy na tlačovej konferencii povedal, že je presvedčený, že havárii sa dalo predísť. Pre vyhýbanie sa civilných lietadiel a vrtuľníkov existuje štandardný postup, no v tomto prípade sa stala chyba.
Duffy tiež povedal, že noc bola jasná a viditeľnosť dobrá. Vrtuľník bol v tom čase na výcvikovom lete, to však podľa neho neznamená, že pilot bol neskúsený. Zdôraznil, že takéto lety vojenských vrtuľníkov sú v oblasti Washingtonu bežné. Dodal, že medzi posádkami civilného lietadla a vrtuľníka prebiehala pred pádom „štandardná komunikácia“.
Na otázku, či posádka lietadla vedela, že sa v oblasti nachádza helikoptéra, Duffy odpovedal: "Povedal by som, že posádka helikoptéry vedela, že sa v oblasti nachádza lietadlo".
Úrad pre letectvo washingtonskej aglomerácie v tejto súvislosti oznámil, že letisko Ronalda Reagana bude otvorené ešte vo štvrtok o 11.00 h miestneho času (17.00 h SEČ).
V stredu večer krátko pred 21.00 h miestneho času (vo štvrtok o 03.00 h SEČ) sa nad Washingtonom zrazilo lietadlo Bombardier CRJ700 spoločnosti PSA Airlines so 60 pasažiermi a štyrmi členmi posádky s vrtuľníkom Sikorsky H-60 Black Hawk, v ktorom sa nachádzali tri osoby. Stalo sa tak v okamihu, keď civilné lietadlo prilietajúce z mesta Wichita v americkom štáte Kansas sa blížilo k pristávacej dráhe letiska Ronalda Reagana.
Príčiny havárie vyšetrujú americké ministerstvo obrany, armáda aj Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI).
Na palube komerčného lietadla sa podľa médií nachádzalo aj niekoľko amerických krasokorčuliarov so svojimi trénermi, ktorými boli bývalí ruskí reprezentanti a majstri sveta z roku 1994 Jevgenija Šiškovová a Vadim Naumov, ako aj bývalá krasokorčuliarka Inna Voľanská, ktorá súťažila za Sovietsky zväz. Všetci traja pôsobili po ukončení kariéry v USA ako tréneri.
Krasokorčuliari sa vracali z tréningového tábora, ktorý sa uskutočnil po skončení majstrovstiev USA; tie sa vo Wichite konali od 20. do 26. januára.
Stredajšia havária je prvou veľkou tragédiou komerčného lietadla v Spojených štátoch za viac ako 15 rokov. Vo februári 2009 v Buffale v štáte New York po náraze lietadla do domu zahynulo všetkých 45 pasažierov a štyria členovia posádky.
Hovorkyňa bieleho domu Karoline Leavittová uviedla, že prezident USA Donald Trump bol o situácii informovaný. Americký viceprezident JD Vance medzičasom verejnosť vyzval, aby sa za modlila za osoby na palube. Či sa do rieky Potomac zrútil aj vrtuľník, nebolo bezprostredne zrejmé, stanica NBC News to však uvádza ako možné.
Na letisku Ronalda Reagana zrušili všetky lety. Haváriu vyšetruje americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) spoločne s americkým Národným úradom pre bezpečnosť dopravy (NTSB).
0